Tasarım ve Estetik

Bir mimari proje geliştirirken işin teknik boyutu ve analizlerinden sonra tasarım öğelerini belirlemek gerekir.  Daha önce ki yazılarımda değindiğim insan ve toplum kültürü dikkate alınarak tasarlanacak ve hayata geçirilecek bir mimari proje ile konut projesinin hedefe ulaşması yüksek ihtimalle mümkündür.

Tasarımın bir diğer boyutu ise konut projesinin yapılacağı arazide ki imar oranına göre yapılabilecek inşaat alanının her bir metre karesinin maksimum yaşanabilir alan halinde tasarlanmasıdır. Projede ki her bir dairenin kullanılamaz kör alan olmaktan çıkararak maksimum kullanım alanları halinde tasarımlamak gerekir.Tasarımın bir diğer boyutu ise ihtiyaç duyulan sosyal alanlar üretmektir. Bu sayede konut talebinde bulunanlar için cazip projeler üretmek mümkün olacaktır.

Projenin estetik boyutu, iklim şartları göz önüne alınarak doğal etkenlere uygun olarak düzenlenmelidir. Estetikiçin doğal etkenlerin yanı sıra geçmiş mimari yapı kültürü ile birlikte modern hayatın gerektirdiği mimari gereklilikler göz önüne alınmalıdır. Bir mimari yapının tasarım ve estetik şekilleri kültürlere ve milletlere göre farklılık gösterse de önemsenmesi gereken maddeler aynıdır.

Bir cevap yazın